Препоруке психолога за ученике

Поштовани ученици, надам се да сте здраво и да сте с родитељима направили распоред дневних активности и да сте се већ навикли на нови вид наставе и учења.

Ево још неколико савета који вам можда могу користити.

Обезбедите себи у кући свој кутак за учење, своју „учионицу“ у којој вас нико не омета. Није неопходно да имате свој собу, то може бити и неки кутак у заједничким просторијама.

Напомена:  Веома је значајно да сваки дан у исто време приступите учењу. Када током учења наступи умор, направите паузу. Пауза не треба да буде дужа од 10 минута. У време паузе поједите јабуку (не чипс!!!), проветрите собу, урадите пар вежби, протегните се. Ако у времену предвиђеном за учење не успете да завршите са учењем, време учења можете продужити. Ако раније завршите школске задатке, остатак времена предвиђеног за учење проведите читајући неке занимљивости, лектиру, енциклопедију…

Имајте на уму да правила лепог понашања и комуникације која важе у учионици и школи, важе и у виртуелној учионици…

Како да пратим наставу на даљину???

Ви сте се у вези тога већ договорили с наставницима, важно је да пратите упутства. Да би олакшали себи можете и да направите табелу попут распореда часова и направити шему и подсетник о начину комуникације са наставницима.

Час ПОНЕДЕЉАК УТОРАК СРЕДА ЧЕТВРТАК ПЕТАК
1 Нпр. Предмет/ Начин комуникације с професором (Facebook, Viber, Google clasroom, Zoom…)        
2          
3          
4          
5          
6          
7          

Могло би се десити да се збуните у вези тога који наставник је од вас тражио који захтев, тако да би ЗАДАТКЕ И ОБАВЕЗЕ ваљало бележити у посебну бележницу/планер, одмах записати рок за извршење задатка који је наставник задао  и штиклирати/означити када је задатак из тог предмета обављен.

Учење на даљину има и неке предности:

  • Нисте ограничени на једна уређај и један извор учења
  • Материјали за учење су вам доступни у сваком тренутку
  • Сами одређујете распоред и темпо учења који вам одговара
  • Прилагодљиво је свим стиловима учења
  • Одвија се у удобности вашег дома
  • Усавршавате дигиталне вештине

СЛОБОДНО ВРЕМЕ

Надам се да сте озбиљно схватили препоруке о изолацији и да се не крећете ако није неопходно. Питање је како на најбољи начин искористити боравак у кући и вишак слободног времена. Ситуација је много лакша уз интернет и друштвене мреже, серије, филмове…

ЕВО ЈОШ НЕКИХ ПРЕДЛОГА:

  • ВЕЖБАЈТЕ!!! Немојте заборавити на значај физичке активности и  вежбања, сада коначно имате времена за то. Истражите интернет и направите себи програм вежбања  у кућним условима и редовно га се придржавајте. Редовно вежбање чини да се осећамо боље, доприноси ведром расположењу, а њега ће нам у овим условима често недостајати…
  • Искористите време за читање, организујте клуб читалаца, уз онлине расправе  о прочитаним књигама…
  • Одржавајте контакт са пријатељима
  • Научите да кувате
  • Помажите родитељима, бакама, декама, старијим комшијама… у кућним обавезама
  • Слушајте музику…Плешите…
  • Виртуелно обиђите музеј или неки град … цео свет…
  • Пишите дневник! Писање дневника је на више начина корисно, а можда неко од вас и објави „Дневник у доба короне“ и постане популаран
  • Не дозволите да потпуно утонете у виртуелни свет… и овај реални, ипак, није тако лошJJJ

Још пар речи психолога:

У оваквим ванредним ситуацијама је НОРМАЛНО!!! да осећате појачану узнемиреност, страх, нервозу, љутњу, тугу, безвољност, беспомоћност…Могу нам се појавити појачано знојење дланова, убрзани рад срца и дисања, дрхтавица, проблем са сном и исхраном… Може нам бити тешко да се концентришемо и размишљамо о било чему другом осим о болести, смрти , глади, немаштини…Такође, могу се јавити свадљивост, потреба дапојачано или смањено разговарамо с људима…

Па, ипак, ако све горе наведено пређе меру наше контроле, прети да угрози нас и друге, појаве се идеје које не помажу а подразумевају постојање завере на светском нивоу или вишег плана да нас неко угрози и сл., дуже траје и озбиљно нас ремети у свакодневном функционисању … то је знак да бисмо требали да се обратимо стручњацима за помоћ.

Вашег школског психолога можете контактирати путем мејла verapascan@gmail.com, онда ћемо се договорити о даљем начину комуникације.

Погледајте корисну презентацију о психосоцијалној подршци у време ванредне ситуације у земљи на следећем линку http://www.mup.gov.rs/wps/wcm/connect/3835cb84-dbcf-432b-9e75-1b60f66d579d/PSIHOSOCIJALNA+PODRSKA+U+DOBA+KORONE+-+MERE+SAMOPOMOCI+.pdf?MOD=AJPERES&CVID=n3UgK2G

ПОЗДРАВ И ОСТАЈТЕ ЗДРАВО !!!

Затворено за коментаре.